CJ1W-SCU31-V1 Omron Model Obsolete Serial Communications Unit
Changsha Zhinian Automation Equipment Co., Ltd.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : Omron
Model Number : CJ1W-SCU31-V1
Place of Origin : China
MOQ : 1/pc
Payment Terms : T/T, western union
Supply Ability : 100pc/per week
Delivery Time : 2-3working days
Packaging Details : Carton packaging
Condition : 100% original and new
Warranty : 1Year
MOQ : 1 piece
Product name : Programmable Logic Controller
Delivery time : 1-2days
Port : selectable
Contact Now
Communication Port(S) Serial RS-485,Serial RS-422,MODBUS Slave,MODBUS Master
Communication Protocol RS-422A
Compliant With Standard(S) cULus (Class I Division 2 Products for Hazardous Locations)
Current Consumption (5Vdc) 0.38 A
Expansion Unit Type CPU Bus Unit
Functions Serial Communications Unit with 1 x RS-232C port + 1 x RS-422A/485 port
I/O System CJ I/O Bus
Main Function Communications unit
Manufacturer Product Status Commercialized
Max. Data Rate 115 kBit/s
Mounting Mode DIN rail
Number Of Communication Ports 2
Product Depth 65 mm
Product Height 95.4 mm
Product Series / Family Name SYSMAC CJ1 series
Product Width 31 mm
Sub-Range Name CJ1W-SCU
Type Of Module Communication
Product Tags:
Omron Obsolete Serial Communications Unit
RS 422A Omron PLC CJ1W