Black Mitsubishi PLC CC Link Module Conversion Unit AJ65VBTCU-68ADIN
Changsha Zhinian Automation Equipment Co., Ltd.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Place of Origin : China/Japan
Brand Name : Mitsubishi
Model Number : AJ65VBTCU-68ADIN
Supply Ability : 10pc/per week
Price : Competitive
MOQ : 1/pc
Packaging Details : Carton packaging
Payment Terms : T/T, western union
Condition : 100% Original
Warranty : 1 Year
Package : Carton Box
Shipping term : TNT DHL FEDEX EMS UPS
Quality : 100%Brand
Payment term : T.T WESTUNION
Color : Black
Delivery time : Within 3 Working Days
Port : Guangzhou, Shenzhen, Setectable
Contact Now
Mitsubishi CC-Link Module Analog To Digital V2 A/D Conversion Unit AJ65VBTCU-68ADIN PLC
Product description of Mitsubishi A/D Converter Unit AJ65VBTCU-68ADIN
Station type Remote device station
Number of stations occupied Ver. 1 mode, 3 stations Ver. 2 mode, 1 station
CC-Link version Ver.1, Ver.2
External dimensions 115(H)×41(W)×67(D)[mm]
Mass 0.17kg
Features of Mitsubishi A/D Converter Unit AJ65VBTCU-68ADIN
* Compatible with Ver. 2
It can also be used as conventional Ver. 1 depending on the setting of the rotary switch.
* Highly accurate
* A high resolution of 1/±4000 is realized.
* Sampling or averaging can be designated.
Sampling or averaging can be designated for each channel as the conversion method.
Product Specifications
Number of analog input points 4 points (4 channels)
Analog input Voltage DC-10 to + 10V (input resistance value: 1MΩ)
Current DC-20 to + 20mA (input resistance value: 250Ω)
Digital output 0-4000, -2000- + 2000
Input / output characteristics and resolution Input range Digital output value (maximum resolution)
Voltage input -10 to 10V 0-4000 or -2000-2000 (5mV)
0-10V 0-4000 or -2000-2000 (2.5mV)
0-5V 0-4000 or -2000-2000 (1.25mV)
1-5V 0-4000 or -2000-2000 (1.0 mV)
Current input -20 to 20mA 0-4000 or -2000-2000 (20 μA)
0-20mA 0-4000 or -2000-2000 (10μA / 5μA)
4-20mA 0-4000 or -2000-2000 (4 μA)
A / D conversion speed 1ms / channel
Absolute maximum input Voltage ± 15V
Current ± 30mA
Insulation method Power supply / communication system and analog input: Photocoupler isolated
channel: Non-insulated
Insulation resistance Between power supply / communication system batch and analog input batch: DC500V insulation resistance tester 10MΩ or more
Station type Remote device station (Ver.1 remote device station)
Number of occupied stations 2 stations
Unit power supply Voltage DC24V (DC18-30V)
Current 0.12A (at 24V DC)
Input / output unit: 27-point 2-piece terminal block (M3.5 screw)
External dimensions Height (H) 65mm
Width (W) 151.9mm
Depth (D) 63mm
mass 0.35kg
Product Specifications
Current DC0 to 20mA (input resistance value: 250Ω)
Digital output -4096 to +4095
Voltage input -10 to 10V -4000-4000 (2.5mV)
User range setting 1
(-10 to 10V)
-4000-4000 (2.5mV)
0-5V 0-4000 (1.25mV)
1-5V 0-4000 (1.0 mV)
User range setting 2
(0 to 5V)
0-4000 (1.0 mV)
Current input 0-20mA 0-4000 (5 μA)
4-20mA 0-4000 (4μA)
User range setting
(0 to 20mA)
0-4000 (4μA)
Ambient temperature: 0-55 ° C ± 0.4%
Current ± 30mA
Insulation method Communication system and analog input batch: Photocoupler isolated
Power supply system and analog input batch: Photocoupler isolated
Channel: Non-insulated
Number of occupied stations 1 station
Unit power supply Voltage DC24V (DC20.4-26.4V)
Current 0.090A (at 24V DC)
Inrush current 8.5A, 2.3ms or less
Input / output unit: 18-point direct mounting terminal block (M3 screw)
External dimensions Height (H) 50mm
Width (W) 118mm
Depth (D) 40mm
mass 0.20kg
Number of analog input points 8 points (8 channels)
Analog input Voltage DC0 to 20mA (input resistance value: 250Ω)
Digital output -96 ~ + 4095
4-20mA 0-4000 (4μA)
User range setting
(0 to 20mA)
0-4000 (4μA)
Ambient temperature: 0-55 ° C ± 0.2%
Absolute maximum input Current ± 30mA