NB10W-TW01B Omron HMI Touch screen Display
Changsha Zhinian Automation Equipment Co., Ltd.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : Omron
Model Number : NB10W-TW01B
Place of Origin : China/Japan
MOQ : 1/pc
Price : USD100-5000/pc
Payment Terms : T/T, western union
Supply Ability : 10pc/per week
Delivery Time : 3-5working days
Packaging Details : Carton packaging
Brand : Omron
Condition : New
Lead time : Stock
MOQ : 1
Warranty : 12 month
Shipping Term : DHL/TNT/UPS/FEDEX Etc
Contact Now
Omron HMI Touch screen NB10W-TW01B
Specifications NB3Q NB5Q NB7W NB10W
TW00B TW01B TW00B TW01B TW00B TW01B TW01B
Display type 3.5" TFT LCD 5.6" TFT LCD 7" TFT LCD 10.1" TFT LCD
Display resolution
(H × V)
320 × 240 320 × 234 800 × 480 800 × 480
Number of colors 65,536
Backlight LED
Backlight lifetime 50,000 hours of operating time at the normal temperature (25°C)*
Touch panel Analog resistive membrane type, resolution 1024 × 1024, life: 1 million touch operations
Dimensions in mm
(H × W × D)
103.8 × 129.8 × 52.8 142 × 184 × 46 148 × 202 × 46 210.8 × 268.8 ×
Weight 300 g max. 305 g max. 620 g max. 627 g max. 710 g max. 715 g max. 1525 g max.
Functionality
Internal memory 128 MB (including system area)
Memory interface --- USB Memory --- USB Memory --- USB Memory USB Memory
Serial (COM1) RS-232C/422A/485
(not isolated),
Transmission distance:
15 m Max. (RS-232C),
500 m Max. (RS-422A/485),
Connector: D-Sub 9-pin
RS-232C,
Transmission distance: 15 m Max.,
Connector: D-Sub 9-pin
Serial (COM2) --- RS-232C/422A/485 (not isolated),
Transmission distance:
15 m Max. (RS-232C), 500 m Max. (RS-422A/485),
USB Host Equivalent to USB 2.0 full speed, type A, Output power 5 V, 150 mA
USB Slave Equivalent to USB 2.0 full speed, type B, Transmission distance: 5 m
Printer connection PictBridge support
Ethernet --- 10/100 base-T --- 10/100 base-T --- 10/100 base-T 10/100 base-T
General
Line voltage 20.4 to 27.6 VDC (24 VDC -15 to 15%)
Power consumption 5 W 9 W 6 W 10 W 7 W 11 W 14 W
Battery lifetime 5 years (at 25°C) *
Obtained standards EC Directives, KC, cUL508
Operating environment No corrosive gases.
Noise immunity Compliant with IEC61000-4-4, 2 KV (Power cable)
Ambient operating temperature 0 to 50°C
Ambient operating humidity 10% to 90% RH (without condensation)