DC drive Omron PLC CP1E 2A CPU Module CP1E-N20DR-A RS232C USB 2.0
Changsha Zhinian Automation Equipment Co., Ltd.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : Omron
Model Number : CP1E-N20DR-A
Place of Origin : China/Japan
MOQ : 1/pc
Supply Ability : 10pc/per week
Packaging Details : Carton packaging
Payment Terms : T/T, western union
Itme : CP1E series
Main function : CPU Unit
Product name : DC drive
Output type : Relay
Inputs : 12
Outputs : 8
MOQ : 1 PC
Warranty : 1 Year
PAYMENT : TT.Western Union
Port : selectable
Contact Now
100% Original and brand new Japan CPU module PLC CP1E-N20DR-A
Exceptional Cost
Responding to Global Competition with More Device Control Possibilities
Windows is registered trademarks of Microsoft Corporation in the USA and other countries.
DC drive Omron PLC CP1E 2A CPU Module CP1E-N20DR-A RS232C USB 2.0DC drive Omron PLC CP1E 2A CPU Module CP1E-N20DR-A RS232C USB 2.0
Simple and User Friendly
Intuitive control with “Smart Input.”
Easy to use input editor with smart input function [All Models]
Easy Input Editor
Instruction and Address Input Assist Functions
Address Incrementing
User-friendly Ladder Program Input
Automatic Connecting Line Insertion
Automatic Column Insertion When Inserting Instructions
Easy to reuse ladder programming
Copying with Address Incrementing
Intuitive Menu Structure
Intuitive Menu Display
Only commercially available USB cables required [All Models]
The depth of CPU Units with RS-232C connectors is reduced by 20 mm [Renewal type]
6 mm slimmer than the normal type.
Efficient and Effective
Flexibly handle even small-scale systems.
Various Option Units available for increased expandability.
More Applications with AdvancedControl Capabilities and Functionality [Application Models]
In addition, using the Expansion Unit and Option Board, you can control a wide range of devices.
Pulse Outputs [Models with transistor Output]
Two 100kHz pulse outputs for high-precision position control.
High-speed Counters*
Control multiple axes with one PLC using the two 100kHz and four 10kHz, single-phase high-speed counters.
* The Basic Models are equipped with six 10kHz, single-phase high-speed counters.
Modbus-RTU easy master
Specify Inverter speeds via RS-485
Analog I/O Control
High-accuracy analog I/O control with a resolution 1/12,000.